nedeľa, 20. júla 2014

Letné zápisky, vol. 6 - O mužoch, ženách, kultúrnych a iných (neprekonateľných) rozdieloch


video

Toľko k tunajšiemu svojrázu. 

Teraz, ak dovolíte, by som rada predniesla niečo o (španielskych) mužoch. Ó, viem, že vás to zaujíma, tak sa netvárte prudérne. Ale asi najdôležitejším faktorom, ktorý potrebujete o nich vedieť a ktorý ich odlišuje od tých slovenských, je ten, že vedia, ako lichotiť žene. Keď niekto pochváli váš výzor, urobí to sofistikovaným spôsobom. Nemáte pocit, že od vás hneď niečo chce, ani že pod komplimentom Aká si dnes krásna myslí vaše prednosti, ktoré by eventuálne o pár hodín neskôr nazval nejakým slovným zvrat(k)om. Ďalej som postrehla, že komplimenty sú tu celkom časté a ak žena nie je úplný odľud alebo nevyzerá ako transka s kilom makeupu, tak sa jej každý deň dostáva dvorenia. (V porovnaní zo Slovenskom, kde sa mi komplimenty dostávali väčšinou  len vtedy, keď si dotyční sľubovali, že dačo bude.)

Patrilo by sa povedať dačo aj o ženách. Španielske ženy nevaria. A evidentne nie len tie nudné zúfalé pracujúce matky, ktoré za vrchol gastronómie považujú uvarené cestoviny s vopred nakrájaným syrm a vodu na čaj ohriatu v mikrovlnke, ale aj mladé baby. No vážne. Spýtala som sa kamarátky Španielky,  ktorá študuje v Barcelone a má tam super byt s veľkou kuchyňou, že čo si varí. A ona, že jedáva vždy vonku alebo v študentských kantínach (to slovo omg). Akoby varenie nebolo dostatočne sexy. Vedieť variť je sexy!!! Dokonca som hľadala španielske food blogerky, ale bolo ich teda poskromne. Berúc do úvahy veľkosť tejto krajiny a fakt, že u nás nastal akýsi boom food blogov. (Aj vy ste si to všimli? Čo myslíte, že nastane ďalej?)

Rada by som ďalej vyjadrila, že Španielky sú podľa mňa ženy s veľmi dobrými predpokladmi na prirodzenú krásu (husté vlasy, často zaujímavé črty tváre), no zdá sa, akoby cielene ničili to, čo im dala príroda. Pre nich krása znamená byť čo najviac opálená a potom sa nemožno čudovať, že v štyridsiatke vyzerajú ako babičky. Ďalšia vec, ktorá mi nejde do hlavy je, prečo si sakra zosvetľujú vlasy, pretože to v 90% prípadoch vyzerá úplne tragicky. Moja hosťovská má prirodzene tmavé vlasy, šediny a teraz si dala biely blond melir. Prvé co mi napadlo bolo, že vyzerá ako druidova manželka. Oh god why?! Alebo sa farbia na ryšavo. Ja sama mám ryšavé vlasy a teraz v lete si úplne všímam, že to k opálenej pokožke akosi nesedí a rozmýšľam, čo s tým.

A nemôžem si odpustiť dnešný hlod mojej hosťovskej, keď po návrate z obchodu vybaľovala nákup: 
"Dám ten chlieb do mrazničky, potom bude lepšie chutiť."

Bodka. Koniec hlásenia.

6 komentárov:

 1. Anonymný20.7.14

  veľmi naučene to hovoríš, som sa dokonca aj pozerala na tvoje oči, či náhodou nemáš papier za kamerou:D
  trochu uvoľnenosti a spontannosti :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ver mi, bolo to spontánne a bez papiera :D

   Odstrániť
 2. kedysi mal slovenský rozhlas deň venovaný oblečeniu a obúvaniu na doma - z rozprávania ľudí, ktorí pobudli dlhší čas v zahraničí vysvitlo, že v západných krajinách je normálne, že sa v byte/dome nevyzúva, ani že sa neprezliekajú do domáckeho príjemnejšieho oblečenia - no prob pre nich, chodiť po byte na podpätkoch. že to býva zvykom zväčša len v bývalých socialistických krajinách.

  ale to s tými mužmi je milé, veľmi :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. heh, vďaka:)
  ja viem, že je zvykom neprezúvať sa, aj som to povedala. pozastavovala som sa nad tým, že prečo sa vyzujú, keď idú do záhrady a obujú si ponožky:)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Kika, ty máš problém filmovať pred 1 osobou a ja trapoším doslova pred celou Viedňou, paráda :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. a kedy niečo zverejníš? :D

  OdpovedaťOdstrániť